Konsultē ķirurgs, proktologs Andrejs Miļčevskis: trūces un hemoroīdi

4. martā Saldus medicīnas centra konsultēs un pieņems pacientus ķirurgs, proktologs Andrejs Miļčevskis. Šīs vizītes mērķis ir konsultēt un pieņemt pacientus, kurus skāruši hemoroīdi vai trūce.

Pieteikšanās vizītei pa tālruni: 63881562 vai e-pastu: registratura@saldus.lv


Hemoroīdi

Hemoroīdi ir ļoti izplatīta problēma – katru gadu ar šo slimību saskaras arvien vairāk iedzīvotāju. Šīs slimības ārstēšanai izmanto dažādas mūsdienīgas metodes un vairumā neielaistu gadījumu tiek garantēta viegla atveseļošanās.
Zinātnieku veiktie pētījumi liecina, ka apmēram pusei Eiropas iedzīvotāju ir problēmas ar hemoroīdiem, savukārt ASV kāda no hemeroīdu pazīmēm ir katram trešajam iedzīvotājam. Palielināti hemoroidālie mezgli ir viena no izplatītākajām proktoloģiskajām saslimšanām.
 Hemoroīdi
Anālajā kanālā asinsvadi veido blīvus audu spilventiņus ko sauc par hemoroīdiem. Hemoroidālais asinsvadu pinums ir visiem cilvēkiem, bet par saslimšanu liecina diskomforts analās atveres apvidū, kur iespējams sataustīt veidojumus, nieze, strutaini izdalījumi, asiņošana defekācijas beigās. Šādos gadījumos jāgriežas pie proktologa uz konsultāciju – ārsts veiks nepieciešamso izmeklējumus un noteiks ārstēšanu.
 Hemoroīdu rašanās un izpausmes
Hemoroīdi rašanos ietekmē mazkustīgs dzīvesveids, ilgstoša sēdēšana, nepareizs, rafinētiem produktiem pārbagāts, pikants uzturs, kas rada aizcietējumus. Notiek anālās gļotādas noslīdēšana, izmainoties anatomijai, tiek kavēta asiņu applūde ap asinsvadu pinumiem un ir iespējama asiņošana no taisnās zarnas. Pacienti sūdzas par ļoti stiprām sāpēm tūpļa apvidū un nereti pie anālās atveres konstatē sāpīgu veidojumu – hemoroidālo mezglu. Ir četras hemoroīdu saslimšanas stadijas. 1. slimības pakāpē novērojams diskomforts anālajā zonā, nieze, asiņošana, bet gļotādas noslīdējuma nav. 2. slimības pakāpē pacientiem ir asiņošana, diskomforts, izdalījumi no anālā kanāla (gļotas, mitrums), nieze, var būt gļotādas veidojumu izspiešanās no anālā kanāla, kas paši spontāni var atgriezties sākotnējā pozīcijā. Arī 3. pakāpē novērojama asiņošana, nieze, diskomforts, izdalījumi un hemoroīdā mezgla izkrišana spiešanas laikā. Šo hemeroīdo mezglu ievietot atpakaļ var mehāniski – ar pirksta palīdzību. Savukārt 4. slimības pakāpē hemoroīdā mezgla ievietošana atpakaļ anālajā kanālā nav iespējama. Arī šajā stadijā novērojama  asiņošana, diskomforts, izdalījumi, nieze, sāpes.
 Svarīgi laikus apmeklēt ārstu!
Laicīgs proktologa apmeklējums nodrošinās agrīnu problēmas diagnostiku un veiksmīgāku ārstēšanu, kas pacientam ātrāk palīdzēs atgūt dzīves kvalitāti. Pie hemoroidālām slimībām sastopamas citas saslimšanas, piemēram onkoloģiskas – labdabīgas un ļaundabīgas, tādēļ savlaicīgs ārsta apmeklējums ir ļoti svarīgs. Izmeklēšana mūsdienās ir vienkārša – vizītes laikā ārsts veiks apskati, nepieciešamības gadījumā padziļinātus izmeklējumus.
 Ārstēšana
Konkrēta ārstēšanas programma atkarīga no slimības stadijas un tās izpausmēm. Katram pacientam individuāli nosakot slimības stadiju, ārsts var noteikt medikamentu lietošanu, nozīmēt diētu, ieteikt izvairīties no asiem ēdieniem un alkohola lietošanas. Nopietnākās slimības stadijās ārsts  izmanto pus ķirurģiskās (mazāk traumatiskas un sāpīgas) vai ķirurģiskās metodes. Ja cilvēkam ir 1. un 2. slimības stadija, tiek izmantota lāzerterapija – ar lāzera staru tiek veikta nesāpīga manipulācija. Pacienta dzīves kvalitāte uzlabojas, pēc operācijas periodā sūdzības ir minimālas un pacienta atgriešanās ierastajā dzīves ritmā notiek ātrāk. 3. un 4. slimības stadijā tiek pielietotas ķirurģiskās iejaukšanās, jo slimība jau ir ielaista. Ķirurģisko operāciju pamatā ir iekšējo un ārējo hemoroidālo mezglu izgriešana un nosiešana. Ķirurģiskās metodes var tikt kombinētas.


Trūces

 Vēdera trūce
Vēdera trūce ir vēdera priekšējās sienas mīksto audu defekts, kā rezultātā vēdera plēvē rodas caurums, pa kuru zem ādas, muskuļos vai krūšu kurvja dobumā izspiežas vēdera orgāni. Trūce ir redzama kā ādas izvelvējums.
Vēdera plēves bojājuma dēļ var rasties vairāki trūču veidi:
 Cirkšņa trūce
Tā veidojas cirkšņa apvidū. Izvelvējums palielinās, ja cilvēks piepūš vēderu vai klepo, bet guļu stāvoklī pazūd. Reizēm jūtamas trulas, velkošas sāpes.
 Diafragmas trūce
Tā rodas vietā, kur barības vads caur krūšu kurvja dobumu pāriet kuņģī. Tā parasti traucējumus nerada, bet atsevišķos gadījumos sakarā ar to veidojas kuņģa ieejas nepietiekamība un kuņģa satura atgrūšana barības vadā: rodas dedzinoša sajūtasāpes aiz krūšu kaula. Barības vadā var rasties čūla. Ja trūce ir liela, dažreiz zarnu cilpas atrodas nevis vēderā bet krūšu kurvja dobumā, tad jāoperē noteikti. Ja trūces izmērs nav tik liels un nav izteiktu sūdzību, to var neoperēt.
 Nabas trūce
Tā var attīstīties bērniņiem pēc piedzimšanas vietā, kur griezta nabas saite. Bet to novēro arī pieaugušajiem. Ja naba kļūst palielināta, jādodas pie ārsta.
 Sēklinieka maisiņa trūce
Tās dēļ vīriešiem palielinās viens no sēkliniekiem un var būt velkošas sāpes. Caur vēdera plēvē radušos caurumu, sēkliniekā daļēji ietiek vēdera dobuma orgāni, visbiežāk – zarnas.
 Augšstilba jeb ciskas trūce
Tā rodas zemāk par cirkšņa līniju, vēdera dobuma orgāniem caur augšstilba jeb ciskas kanālu izspiežoties zemādā.
 Vēdera baltās līnijas trūce
Tā saucamā diastāze, rodas, vēdera priekšējās sienas viduslīnijā. To novēro sievietēm pēc grūtniecības un cilvēkiem kas bijuši ļoti apaļīgi, strauji zaudējuši svaru vai gluži otrādi – strauji kļuvuši resni.
Šī trūce nav dzīvībai bīstama, bet sadzīvot ar cita tipa trūci ir tas pats, kas sēdēt uz pulvera mucas, skaidro dakteris Miļčevskis.
 Trūce var rasties arī pēc jebkuras vēderā veiktas operācijas.
Risks pieaug, ja bijušas vairākas operācijas. Trūce var rasties pēc mēneša vai pat pēc gada vai diviem. Tas nozīme, ka tas, ja rēta sadzijusi un nav komplikāciju, nebūt nenozīmē, ka pēc laika nevarētu rasties trūce.  Vēdera trūce veidojas griezuma vietā, kur ir izmainīta apasiņošana un inervācija (nervu darbība).
 Iemesli
Parasts domāt, ka trūce rodas pārslodzes un negadījumu (vēdera traumu) dēļ, bet to var izraisīt arī pēkšņas svara izmaiņas, vēdera operācijas, ilgstoši aizcietējumi, smags klepus un grūtniecība.
 Vai sāp?
Trūce var radīt sāpes, bet lielāka bīstamība ir, ka trūces vietā iesprūst iekšējie orgāni. Rodas orgānu darbības traucējumi, apasiņošanas traucējumi, audu bojājuma dēļ var sākties saindēšanās.
 Ko darīt, ja ir trūce?
Nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums un jādodas pie ķirurga. Pieredzējis ārsts trūci nosaka pirmreizējās vizītes laikā, bet, ja nepieciešams, nozīmē ultrasonogrāfijas izmeklējumu. Atkarībā no trūces veida un lieluma, nolemj, kā rīkoties tālāk.
Visbiežāk trūces iesaka operēt ar laparaskopijas vai tradicionāli zināmo konvencionālo operācijas (kad atver vēderu ar skalpeli) metodi. Laparaskopiskā operācija ir saudzīgāka un drošāka, uzsver dakteris: jau nākamajā dienā pacients var doties mājās no slimnīcas un pats vadīt auto. Operācijas laikā novērš orgānu izspīlējumu vai noslīdējumu un bojājumu (caurumu) vēdera plēvē likvidē ar speciālu implantu palīdzību, ko tautā sauc par tīkliņiem. Tie ir dažādi gan pēc materiāla un veida, kā tiek piestiprināti pie audiem, gan arī pēc nozīmes – kura tipa trūcei tie piemērojami. Tīkliņiem ir dažādi izmēri, ko piemeklē, atbilstoši trūces lielumam.  Implanti nostiprina defekta vietu un samazina iespēju, ka trūce var atkārtoties. Tie ieaug vēdera priekšējā sienā.
 Kā jādzīvo turpmāk?
Pēc parastās operācijas vidēji 2 nedēļu laikā brūce sadzīst un pāriet sāpes operācijas vietā. Laparaskopiski operētiem pacientiem atlabšanas periods ir ievērojami īsāks. Jāizvairās no smagas slodzes, taču darbā var atgriezties un veikt ierastos pienākumus. Labi, ja cilvēks vingro, nostiprinot vēdera muskulatūru, daudz staigā un kontrolē svaru. Sievietēm grūtniecības laikā vēlams valkāt bandāžu. Tā būtu nepieciešama arī tajos gadījumos, kad citu slimību vai iemeslu dēļ cilvēku nedrīkst operēt. Bandāža nodrošina, ka trūces vietā neizspiežas vēdera orgāni.